fbpx
hosting firması

Doğru Hosting Firması Nasıl Seçilir 2021

Bugünün blog yazısı, web sitenizi ve verileriniz barındırdığımız Hosting firmaları hakkında, O da ne? Yeniliyor mu? diyenlerdenseniz, ufak bir açıklama ile başlayalım.

Hosting nedir? – Ne işe yarar?

Hosting, kısaca barındırma demektir. Genel olarak bilineni web hostingdir. Bir web sitesinin var olabilmesi için alan adı ve hostinge ihtiyacı vardır ve Web sitemizdeki yazı, resim, uygulamalar gibi tüm veriyi güvenle saklayıp, sitemizin görünür olmasını sağlar.

Bir web sitesi kurulurken ilk olarak alan adına karar verilir daha sonra hosting firmasına.

Doğru hosting firması ile çalışmak web sitenizin ne kadar sağlıklı bir şekilde çalışacağına karar vermeniz anlamına gelir. Peki web sitemiz için en iyi hosting sunucusuna nasıl karar vereceğiz?

Hosting paketleri satmak isteyen yüzlerce bulut tabanlı hosting şirketi var. Ancak, en iyi hosting firmasını seçmemiz için birkaç soruyu yanıtlamamız gerekiyor.

Bugün en iyi Hosting firmasını bulmanıza yardımcı olmak için tüm bu soruları ele alacağız.

Müşterilerimizden her zaman bir hosting firması seçmelerini istiyoruz, ancak çoğu zaman neden barındırma sağlayıcısını kendilerinin seçmeleri gerektiğini anlayamıyorlar.

Tamam, çekici bir web tasarım hizmeti sunuyoruz, ancak alan adınız ve hostinginizin mülkiyetinin elinizde olması (sahipliğin sizin olması) uzun vadede işletmeniz için en iyi çözümdür.

Diyelim ki yeni bir web sitesine ihtiyacınız var ve bir ajans yada tasarımcıdan destek alacaksınız.

Alan adı (domain) ve hosting için satın almanın sizin tarafından yapılması ve daha sonra ajans yada tasarımcıya gerekli bilgilerin verilmesi en iyi senaryodur.

Eğer ajans yada tasarımcı sizin adınıza bu satın almayı yaparsa, ileride farklı bir firma ile çalışmak istediğinizde başınız ağrıyabilir.

Çünkü alan adı ve hosting o ajans yada tasarımcı adına kayıt edilmiş ve sahip olarak onlar gözükmektedir. Firma değiştirmek istediğinizde size sorun çıkarabilirler.

Aslında en sık karşılaştığımız sorun da budur.

İşte bu yüzden sizi doğru bilgilendirmek ve web tasarım süreçlerini sorunsuz yönetmeniz için bugün bu makaleyi paylaşıyoruz.

Hadi başlayalım.

Gereksinimleri anlamak

Web sitenizi barındırmak için bir hosting firmasına ihtiyacınız var. Gayet basit açıkladım değil mi? 🙂

Ancak yüzlerce farklı hosting sağlayıcısı var ve ayrıca seçim yapmayı daha da zorlaştıran farklı paketlere sahipler.

Bir barındırma şirketinin birkaç kritik özelliğe göre seçilmesi gereklidir. Biliyorum karmaşık görünebilir ancak aşağıdaki başlıklar, neden ve niçin sorularının cevaplarını anlamanıza ve hosting paketlerinin türüne karar vermenize yardımcı olacak.

Maliyet

Burası, çoğu insanın bir hosting firmasına karar verirken en fazla önem verdiği yerdir. Ancak, karar vermek için iyi bir konu olsa da, belirleyici faktör olmamalıdır.

Aklınızda bulundurmanız gereken bir dipnot: Ne öderseniz onu alırsınız. Çoğu zaman, en ucuz seçenek her zaman en iyisi olmayabilir.

Web siteniz için gerekli temel gereksinimlere bir göz atın ve önce bu ihtiyaçları karşılayan hosting seçeneklerine bakın. Aksi takdirde, uzun vadede hem para ve hem de zaman kaybedersiniz.

Hatta hayal kırıklığı ile daha fazla harcama yapmanız bile muhtemeldir.

Birçok hosting sağlayıcısı, ilk yıllar için ucuz teklifler sunar, ancak birkaç yıl içinde iki veya üç katına çıkartırlar bu fiyatı.

Bu nedenle en ucuz seçeneği satın almadan önce yıllık yenileme fiyatlarını kontrol etmeyi unutmayın.

Trafik ve Sunucu Uptime Süresi

İnsanlar çoğu zaman web siteleri çevrimiçi olduğunda binlerce ziyaretçileri olacağını düşünür. Müşterilerden çok fazla sipariş alacaklar veya blogları için çok fazla yorum alacaklardır.

Aslında, bu başlangıçta nadiren olur. Sürpriz sürpriz!

Sitenizin çok fazla trafik alacağını düşünseniz bile, hosting planı limitlerinizi kontrol etmelisiniz. (EVET, limitler var)

Aksi takdirde web siteniz yavaşlamaya başlayacak ve sonunda muhtemelen ulaşılamayacaktır. Hani site çöktü deriz ya, işte şair burada limitlerin aşıldığını anlatıyor.

Tabi bu en kötü senaryo ve başlangıç için çok endişelenmenize gerek yok. Sitenize gelen trafiği her zaman kontrol panelinden ölçebilirsiniz.

Eğer limit sınırlarına yakınsanız, hosting planınızı güncellemenizin zamanı gelmiştir.

Ayrıca web sitenizin ne kadar başarılı bir şekilde yayınlanıp yayınlanmayacağını belirleyen başka bir faktör daha var. Uptime süresi

Sitenizi 7/24 çevrimiçi tutmanız gerekir. Bu nedenle, hosting paketlerine yada firmalarına karar verirken Uptime sürelerini kontrol etmeniz gerekir. Eğer bu rakam % 99,90 ise siteniz daha sorunsuz çalışır.

Sunucu Konumları

Sunucu (Server) konumu, sitenizi ziyaret eden insanların konumuna daha yakınsa, web sitenize daha hızlı ulaşırlar ve yaşanabilecek her hangi bir gecikme engellenir .

Konum ziyaretçiler ile aynı bölgede bulunursa web sitesi daha hızlı yüklenir. Mesela Web sitenizin hedef kitlesi Amerika Birleşik Devletleri’ndeyse, o ülke içinde bulunan bir sunucu seçmelisiniz.

Sayfa yüklenme hızı çok önemlidir. Siteniz yavaş yükleniyor diye ziyaretçilerinizin sitenizden çıkmalarını istemezsiniz değil mi?

Bu nedenle, bir hosting sağlayıcısı seçmeden önce, sunucu konumlarını kontrol etmelisiniz. Barındırma şirketinin hedef kitlenize yakın bir sunucu merkezi yoksa, diğer alternatifleri dikkate almanızda fayda var.

Teknik Destek

Sitenizde düzeltemeyeceğiniz sorunlarla karşılaşırsanız, işleri düzene koymanın ve çalıştırmanın en hızlı yolu genellikle destek ekibinden bir kişiyle konuşmaktır.

Hosting şirketinin mükemmel müşteri hizmeti sağladığından emin olmalısınız. Yardıma ihtiyacınız olduğunda hangi iletişim seçeneklerinin mevcut olduğunu görün (ör. Telefon görüşmesi, E-posta, Canlı sohbet vb.)

Peki, satın almadan önce iyi bir müşteri hizmetine sahip olup olmadıklarını nasıl anlayabilirim? Cevap, almak üzere olduğunuz hosting hizmetleriyle ilgili deneyime sahip diğer müşterilerin incelemelerinde saklı.

Ana Özellikler

hosting firması

Son olarak, en iyi hosting firmasını seçerken paketlerin içerdiği ekstra özelliklere bakabilirsiniz.

Mesela düzenli yedeklemeler, ücretsiz bir alan adı vb. ekstra özellikler sunuyorlar mı?

Gerektiğinde hosting hesabınızı büyütmeyi kolaylaştırmak için paket yükseltmelerini yada ihtiyacınızdan fazlasını aldıysanız paket küçültmeyi sunuyorlar mı?

Ayrıca hosting firmalarının, düşük maliyetle yararlanabileceğiniz farklı paketleri de vardır. Farklı firmaların paketlerini karşılaştırmak en iyi olanı seçmek kolaylaşacaktır.

İyi de bu özellikler nedir? diye bir soru geldiyse aklınıza, aşağıya listeledim.

  • Otomatik günlük / haftalık yedeklemeler
  • Paketler arası ücretsiz geçişler
  • Ücretsiz CDN
  • Ücretsiz SSL sertifikaları
  • Son derece güvenli ağ
  • Otomatik yazılım güncelleme
  • Ücretsiz domain
  • Uzman desteği
  • Ücretsiz site transfer desteği

Bunlar, web hosting firmasını seçerken dikkate almanız gereken önemli faktörlerden yalnızca birkaçıdır.

Sonuna kadar sıkılmadan okuduysanız tebrikler, artık hosting seçimini nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Bu arada, okuduğunuz bu blog yazısını her zaman arkadaşlarınızla paylaşabilir ve onların da en iyi hosting sağlayıcısını seçmelerine yardımcı olabilirsiniz.

Hayat Paylaşınca Güzel, Bu Makaleyi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Dijital pazarlama ajansı
Marketiff Hakkında

Biz, profesyonellerden oluşan İstanbul merkezli bir dijital pazarlama ajansıyız ve işimiz konusunda tutkuluyuz. Markanızın ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama çözümlerini üretip, maksimum sonuç almanız için  çalışan bir ekibiz

GoodFirms Badge
Aramıza Katılın

Mail listemize kayıt olun ve dijital pazarlama hakkında aylık ipuçları alan binlerce kişi arasına katılın.

Profesyonel Web Tasarım
Dijital Pazarlama Önerileri
Fırından Yeni Çıkanlar
Bir Hedefimiz Var

İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri makul bir maliyetle sağlayarak işletmenizin mümkün olan en büyük başarıya ulaşmasına yardımcı olmak istiyoruz. Çünkü sadece müşterilerimiz mutlu olduğunda mutlu oluyoruz.

Yeni Bir Projeniz Varsa

Dijital Pazarlama Ajansı
Hosting Şirketi Tercihimiz

Uygun Fiyatlı Hosting

Hostinger, birlikte çalıştığımız Hosting sağlayıcı şirkettir ve rakipsiz fiyatlarla En Yüksek Kalitede Web Hosting hizmetleri sunmaktadır.