fbpx
İşletme Blogu

2021’de Bir İşletme Bloguna Başlamanız İçin 7 Neden

Bir web siteniz var ve trafiğini artırmanın ve daha fazla insanı sitenize çekmenin farklı yollarını arıyorsanız, bir işletme blogu yazmak bu hedef için etkili bir çözüm olabilir.

Bunun ekstra bir iş olduğunu biliyorum, belki çok zaman alıcı ve yorucu olduğunu düşünüyorsunuz, ancak sağ üst köşedeki X butonuna basıp sayfayı kapatmadan önce beni dinleyin.

Bugün, işletmenizin yararlanabileceği bir blog yazmaya başlamanız için 7 neden paylaşacağım sizinle ve bu makaleyi okuduktan sonra eminim düşünceleriniz farklı olacak.

Eğer fikriniz değişmezse bedava kahve ısmarlarım, şaka şaka 🙂

Hadi başlayalım,

1- En iyi pazarlamacılar, web sitesi trafiğini artırmak için blog yazılarından yararlanır.

Ok, eğer pazarda ki en iyiler yapıyorsa kesinlikle doğrudur değil mi?

Hubspot tarafından yapılan bir ankete göre, pazarlamacıların yüzde 53’ü blog içeriği oluşturuyor ve içerik pazarlama çalışmalarının trafik çekmek için en önemli çalışma olduğunu söylüyor.

Kaynak: Neilpatel.com

Bu web sitesi trafiğini artırmak için anlaşılabilir bir seçim, çünkü blog yazıları internette belirli bilgiler arayan kişilere geniş açıklamalar sunar.

Müşterilerimizle pazarlama stratejileri hakkında konuştuğumuzda, onlara neden web sitelerinde bir blog sayfası da kullanmaları gerektiğini anlatıyoruz.

Görüştüğümüz bir çok işletme sahibi web sitelerinde bir blog sayfası bulundurup, kendi sektörleri ile ilgili blog yazıları yazmanın onlara bir fayda sağlayacağını düşünmüyor.

Ancak burada unuttukları konu şu, tüm insanlar, arama motorlarını bir ürün, hizmet ve hatta belirli konularda bilgi aramak için kullanılır. Ve genellikle aradıkları cevaplar blog yazılarındadır.

Bir arama yaptılar ve web sitenizde ki bir içerik (blog yazısı) önlerine çıktı diyelim. Peki önlerine çıkan blog yazılarında faydalı bilgiler bulurlarsa ne olur?

Amacımız güven inşa etmek değil mi? Yeni kitlelere ulaşmak değil mi? Eğer içeriği beğenirlerse muhtemelen müşteriniz olacaklar.

Bu nedenle, en iyi pazarlamacılar işlerini geliştirmek için bir blog yazıyor ve hedefleri bloglarını bir müşteri edinme kanalı olarak kullanmak.

Bu konuda hemfikir olduğumuzu, düşüncelerinizin muhtemelen değişmeye başladığını ve biraz daha okumaya devam edeceğinizi düşünüyorum.

2- Blog reklamlara daha az harcama yapmanızı sağlar, tasarruf ettirir.

Kaynak: Web.com

Ürün veya hizmetleriniz için bir reklam bütçeniz varsa yeni kitlelere hızlıca ulaşabilirsiniz.

Peki ya size yeni kitlelere blog yazıları ile de ulaşabileceğinizi ve hatta reklam bütçenizden tasarruf yapabileceğinizi söylesem.

Blog, SEO çabalarınızı desteklemek için yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Bunun nedeni, arama motorlarının taze, orijinal içeriği sevmesi ve arama sonuçlarında daha fazla blog yazısı göstermesidir.

Diyelim ki SEO hakkında bilgi almak istiyorsunuz, arama motoruna sadece SEO yazdınız ve ilk sayfada çıkan sonuçlara bakalım. Bir kaç SEO şirketinin web sitesi var ve diğer bir kaç sonucun ise SEO ile ilgili blog yazıları olduğunu göreceksiniz.

Bir tarafta sadece kendi hizmetlerini öven siteler diğer tarafta detaylı bilgi sunan siteler. Eğer blog yazıları içerik olarak tatmin ediciyse, o firmalara daha fazla güvenir ve onlarla çalışırız değil mi?

İlginizi ekmeyi başardıysam, blog sayfanızı başarılı bir şekilde kullanmanız için 3 adımlı bir formül paylaşayım;

  • Hizmet yada ürününüz hakkında detaylı bir blog yazısı yazın. (Örn: SEO hizmeti veriyorasanız “En etkili SEO yöntemleri” hakkında yazabilirsiniz)
  • O ürün yada hizmetle ilgilenen kitleye ulaşın (Sosyal medyadaki belirli gruplar yada konu ile alakalı forumlar)
  • Onlara rehberlik etmesi için blog yazınızı paylaşın ve sonrasında fikirlerini sorun

Blog bir zaman yatırımı gerektirir ancak bu yatırımın size geri dönüşünü görünce şaşıracaksınız.

3- İşletmenizi sektör uzmanı olarak konumlandırın.

Diyelim ki web sitenizin “Hakkımızda” sayfasında sektörün en iyisi olduğunuz yazıyor. Peki hedef kitlenizin tek başına bu basit tanımı kabul edeceğini düşünüyor musunuz?

Hakkımızda sayfası, olası müşterilere sizinle ilgili bilgi verir, blogunuz ise paylaştığınız bilgiler ile işinizde ne kadar yetkin olduğunuzu gösterir.

Birinin yaptığı iş ile ilgili konularda tutku veya coşkuyla bilgi paylaştığını ve aradıkları soruların cevaplarını bu paylaşılan blog yazılarınıda bulabildiklerini görmek ziyaretçilerin gerçekten keyif aldığı bir deneyimdir.

Birde blog yazılarınızı okuduktan sonra “ihtiyaç duydukları uzman” olduğunuza karar verirlerse, tebrikler! Hedefinize ulaştınız.

4- Blog, web site trafiğini artırmak için harika bir yoldur.

İşletme Blogu
4- Blog, web site trafiğini artırmak için harika bir yoldur.

Her şirketin internette görünürlüklerini artırmak için bir bloga ihtiyacı vardır.

Basitçe ifade etmek gerekirse, ne kadar çok blog içeriği oluşturursanız, arama motorlarında görünmek ve web sitenize organik trafik çekmek için o kadar fazla fırsatınız olur.

Bu, web sitenize daha fazla trafik çekebileceğiniz ve daha fazla potansiyel müşteri elde edebileceğiniz anlamına gelir.

Araştırmalar, blog yazan işletmelerin % 55 daha fazla trafik aldığını ve 4 kat fazla potansiyel müşteri oluşturduklarını gösteriyor.

5- Bloglar sosyal medyada daha fazla etkileşim almanıza yardımcı olabilir.

Sosyal medya içeriği oluştururken fikir bulmakta zorlanıyorsanız, blog yazıları kesinlikle daha fazla insanın işletmenizle ilgilenmesini sağlayabilir.

Ayrıca kaliteli blog içerikleri, insanları o içeriği daha da geniş bir kitleyle paylaşmaya teşvik edebilir.

Çoğumuz sosyal medya denen küresel bir çevrimiçi toplulukta yaşıyoruz, bir işletme blogu, şirketinizi henüz tanışmadığınız kitlelere bile göstermeye yardımcı olur.

6- Arama motorları taze içeriği sever – yani Blogları.

blog
6- Arama motorları taze içeriği sever – yani Blogları.

Daha önce de bahsettiğim gibi, internette her gün farklı konular arıyoruz. Sanırım bu içeriklerin ekranımızda nasıl göründüğünü biliyorsunuz, değil mi?

Anahtar Kelimeler, özellikle uzun anahtar kelimeler yardımıyla,

Bloglar, çevrimiçi aramalarımızda gösterilen sonuçları genişleten uzun anahtar kelimeler içerir ve işletmenizin arama motorlarında daha iyi sıralanmasına yardımcı olabilecek taze içerik sağlar.

Şirket blogunuzda ne kadar yeni ve kaliteli içerik varsa, arama motorları sitenizi o kadar çok kez gözden geçirecek ve sıralamanızı güncelleyecektir.

Aslında epey kullanışlı, değil mi?

İşletme blogunuzda ki içeriklere gelen her bir beğeni ve paylaşım, web sitenizin ne kadar kaliteli içeriğe sahip olduğunu arama motorlarına gösterir.

Bu kadar kaliteli bilgiyi aldıktan sonra bu gönderiyi paylaşmayı veya beğenmeyi unutmayın olur mu? 🙂

7- Blog yazılarınız ile bir e-posta listesi oluşturabilirsiniz.

E-posta pazarlamasına inanın ya da inanmayın fakat sağlam bir pazarlama stratejisidir. Tabi ziyaretçilerin kaydolmasını sağlamak her zaman kolay değildir.

İşte burası bir blog sayfasına sahip olmanın faydasını görebileceğiniz bir yerdir.

Başarılı bir işletme için uzun vadeli bir pazarlama stratejisi gerçekten önemli olan tek şeydir.

E-posta abone listeleri ise markanızı düzenli olarak müşterilerinize hatırlatabileceğiniz ve tekrar tekrar onları sitenize çekebilmeniz için mükemmel bir yoldur.

Amazon, eBay veya Aliexpress gibi büyük e-ticaret web sitelerine bakın. Bu e-ticaret devlerinin her gün abonelerine gönderdikleri e-postalardan binlerce satış elde ettiklerini biliyor muydunuz?

İnsanlar blog içeriğinizi bilgilendirici, alakalı ve ilgi çekici bulurlarsa, büyük olasılıkla e-posta bültenlerinize abone olmak için size güveneceklerdir.

İşte size, 2021’de Bir İşletme Bloguna Başlamanız için 7 Neden

Umarım okuduğunuz bu bilgiler bir şirket bloguna başlamanız veya hali hazırda olan fakat aktif olmayan blogunuza yeniden başlamanız için size ilham vermiştir.

Takipte kalın, sağlıkla kalın…

Hayat Paylaşınca Güzel, Bu Makaleyi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Dijital pazarlama ajansı
Marketiff Hakkında

Biz, profesyonellerden oluşan İstanbul merkezli bir dijital pazarlama ajansıyız ve işimiz konusunda tutkuluyuz. Markanızın ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama çözümlerini üretip, maksimum sonuç almanız için  çalışan bir ekibiz

GoodFirms Badge
Aramıza Katılın

Mail listemize kayıt olun ve dijital pazarlama hakkında aylık ipuçları alan binlerce kişi arasına katılın.

Profesyonel Web Tasarım
Dijital Pazarlama Önerileri
Fırından Yeni Çıkanlar
Bir Hedefimiz Var

İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri makul bir maliyetle sağlayarak işletmenizin mümkün olan en büyük başarıya ulaşmasına yardımcı olmak istiyoruz. Çünkü sadece müşterilerimiz mutlu olduğunda mutlu oluyoruz.

Yeni Bir Projeniz Varsa

Dijital Pazarlama Ajansı
Hosting Şirketi Tercihimiz

Uygun Fiyatlı Hosting

Hostinger, birlikte çalıştığımız Hosting sağlayıcı şirkettir ve rakipsiz fiyatlarla En Yüksek Kalitede Web Hosting hizmetleri sunmaktadır.