fbpx
İşletmeler İçin 5 Seo Önerisi

Web Siteniz İçin 5 Etkili SEO Yöntemi

Bu makaleyi, muhtemelen “SEO” konusunda bilgi arayıp ve arama motorlarında web sitenizin sıralamasını yükseltmek istediğin için okuyorsundur, değil mi?

Tamam, iyi haber şu ki doğru yerdesin ve öğreneceğin ipuçlarıyla harekete geçersen web siten arama motorlarında daha iyi bir yerde sıralanacak.

Eğer SEO’nun anlamını yada ne işe yaradığını bilmiyorsan önce senin için bir ön bilgilendirme yapayım.

SEO nedir? – Ne işe yarar?

SEO; Google, Yandex, Yahoo, Bing gibi arama motorlarında daha ön sayfalarda çıkmak ve organik trafik elde etmek için web sitenizde yapılan optimizasyon işlemidir.

İngilizcesi olan “Search Engine Optimisation” kavramının kısaltması ve Türkçe olarak “Arama Motoru Optimizasyonu” demektir. Web siteniz, sizin internette ki yüzünüz yada mağazanız olduğuna göre, SEO işletmenizin web sitesine daha fazla trafik çekerek, daha geniş kitlelere ulaşmanıza yarar.

Evet, SEO tanımını öğrendiğimize göre, müşterilerimiz için de kullandığımız web siteleri veya bloglar için en etkili 5 SEO ipucuna geçebiliriz.

Merak etme bu ipuçları teknik bilgisi olmasa da herkesin yapabileceği bilgilerdir. Hadi başlayalım.

1- Ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre tutmak için içeriklerde daha samimi bir üslup kullanın.

1- Ziyaretçileri sitenizde daha uzun süre tutmak için içeriklerde daha samimi bir üslup kullanın.

İçeriğiniz dostça ve okunması kolay bir üslupla yazıldığında, insanlar sitenizde daha fazla zaman geçirir ve bu Google ve diğer arama motorlarına sayfanızın kalitesini anlaması için harika bir sinyaldir.

Sitenizi ziyaret eden bir kişi, paylaştığınız bir bilgiyi yada blog yazısını açıp sonuna kadar okumadan o sayfadan çıkıyorsa ve bu olay bir çok sefer gerçekleşiyorsa, arama motoru algoritması içerikle ilgili bir sorun olduğunu düşünür ve o içeriği her geçen gün daha az kişiye göstermeye başlar.

Youtube’u düşünün mesela, bir videonun izlenme süresi düşükse, mesela 10 dakikalık bir videonun izlenme ortalaması 1 dakika ise, Youtube algoritması bu videonun içeriğinin kalitesiz olduğuna karar verir ve yeni kitlelere tanıtmayı yavaşlatır.

Google ve diğer arama motorları da aynı şekilde çalışır, daha iyi SEO için yapılacak ilk şey, ilgi çekici ve samimi bir tonla içerik oluşturmaktır.

Sonuçta, sitemizi ziyaret edenler arama motoru değil, insan. Bir algoritma, web sitenizin sıralamasına karar vermek için yalnızca diğer insanlardan gelen sinyalleri kullanabilir.

Peki bu okuduğun makale için ne düşünüyorsun? Hâlâ benimle misin? 🙂

2- Web sitenizin hızını artırın ve daha fazla ziyaretçi çekin.

2- Web sitenizin hızını artırın ve daha fazla ziyaretçi çekin.

Aslında bu konuyu başka bir yazıda uzun uzun anlattım ama şimdi sadece önemli noktalarını ele almaya çalışalım.

SEO söz konusu olduğunda web sitenizin hızı çok önemlidir, neden biliyor musunuz?

Çünkü birisi web sitenize tıkladığında, sayfanın yüklenmesi uzun sürüyor ve sayfa geç yükleniyorsa muhtemelen beklemeyecek ve sayfayı kapatmayı tercih edecektir ve bu yine arama motorları için kötü bir işarettir.

Daha önemli olan kısım aslında SEO ile ilgili değil, para kaybetmekle ilgili ve inanın düşündüğünüzden çok daha fazlası.

Web sitenizin hızını optimize etmezseniz kaybınızın ne kadar büyük olacağını açıklamak için bunu bir saniyeliğine örneklemek istiyorum.

Diyelim ki web siteniz her gün 1.000 tıklama alıyor ve yükleme süresi yavaş olduğu için 400 ziyaretçi içeriği görmeden fikrini değiştiriyor ve sayfanızı terk ediyor.

Bu çok büyük bir rakam,

Tamam diyelim ki web sitenizi hızlandırmak için bazı küçük değişiklikler yaptınız,

Artık içeriğe hızlı erişebildiği için sayfayı terk etmeyen bu 400 kişiden sadece 4 kişi sizi takip etmeye karar verirse, bu tek başına size veya işinize bir yılda 1.460 yeni takipçi kazandırır, bu da PARA anlamına gelir!

Web sitesi hızının ne kadar kritik olduğu konusunda anlaştıysak eğer biraz da sitenizi nasıl hızlandıracağınızı konuşalım.

Her şeyden önce, web sitenizde ki büyük boyutlu resimleri yeniden boyutlandırmaya başlayın, eğer bu resimler megabaytlarca büyüklükteyse sitenizin yavaş yüklemesindeki en büyük nedendir.

Kullanabileceğiniz belirli programlar ve uygulamalar var ama benim için resimleri küçültmenin en hızlı ve kolay yolu, TinyPng gibi web sitelerini kullanmaktır. Çok fazla kalite kaybetmeden resimlerinizi küçültebilir ve ayrıca ücretsizdir

Diğer önemli bir nokta, sitenizde bir önbellek eklentisi (Cache Plugin) kullanmaktır. Bu uygulama da ayrıca sitenizdeki görselleri yeniden boyutlandırır ve web sitenizi hızlandırmak için başka birçok harika şey daha yapar.

Hızla ilgili başka daha birçok numara var ama sadece bu ikisi bile sitenizin hızını % 30 artırabilir.

Web sitenizin hızını artırmak için daha detaylı bilgi almak isterseniz bu link üzerinden Web sitenizi hızlandırmanın ve trafiği artırmanın 11 yolu başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

3- Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

3- Web sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.

Herkes cebinde ki akıllı telefonunu sever, değil mi? Açıkçası artık onsuz dışarı çıkamıyorum, pardon çıkamıyoruz demeliyim.

Günümüzde web aramalarının % 70’i akıllı telefonlar aracılığıyla yapılıyor ve bu gerçekten büyük bir rakam. Eğer siteniz mobil uyumlu değilse, sitenize gelen trafiğin çoğunu kaybediyorsunuz demektir. (PARA kaybediyorsunuz demek istiyorum aslında)

SEO birçok insan için çok karmaşık görünür, belki sizin için de durum aynı ama bir ana kuralı anlamak çok önemli.

Ziyaretçileri sitenizde uzun süre nasıl tutacağınızı biliyorsanız, Google web sitenizi ödüllendirir.

Hmm! bu kadar basit mi?

Elbette hayır, SEO gerçekten karmaşıktır ve yapılacak bir çok teknik şey var ama amacım burada Teknik SEO bilgisi vermek değil. O bizim işimiz 🙂

Sadece SEO’nun neden önemli olduğunu açıklamaya çalışıyorum.

Bir masaüstü bilgisayar için iyi bir tasarıma sahip olmak artık hiçbir şey ifade etmiyor. Sitemiz mobil ortamda yani tablet ve telefonda da iyi görünmelidir.

Peki mobil uyumlu olduğunu nasıl anlarız? Google’ın bunun için harika bir aracı var, Mobil uyumluluk testi aracı. Bu link üzerinden kontrol aracına gidip, sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer sonuç mobil uyumlu olmadığını söylüyorsa, SEO’dan önce yapmanız gereken bazı tasarım işleri var.

4- Anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz.

seo
4- Anahtar kelimeleri doğru seçmelisiniz.

SEO söz konusu olduğunda anahtar kelimeler en önemli unsurlardır. Sanırım hepimiz bunu biliyoruz. Herkes anahtar kelimelerden bahsediyor, hem de her yerde.

İyi SEO İçin Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

Anahtar kelimeler, arama motorlarının içeriği anlaması ve en iyi içeriği doğru hedef kitle ile eşleştirmesi için ana kaynaklardır. Doğru anahtar kelimeler kullanarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Peki doğru anahtar kelimeleri nasıl bulacağız?

Aslında biz çok zeki insanlarız ve bence en iyi anahtar kelimeleri tahmin ederek bulabiliriz.

SEO ile ilgili bir makale için en iyi anahtar kelimeleri birlikte bulmak için biraz pratik yapalım. Hazır mısın? 3, 2, 1 Başla!

Hmm, peki, hmmmmmmm…

O kadar kolay olmadı değil mi? Bir kaç tane bulmuş olsak bile bazıları bizim için muhtemelen işe yaramayacak.

Bir arama motoruna “SEO” yazarsam, bana otomatik olarak bir hiyerarşi ile SEO hakkında sonuçları gösterecektir. Peki arama motoruna “Bir yemek blogu için en iyi SEO ipuçları” yazarsam sonuçlar nasıl olur? Tabiki farklı arama sonuçları olacaktır.

Tamam o zaman, demek ki farklı anahtar kelimeler kullanırsak yine de bir hiyerarşiye göre sıralanan sonuçlar görürüz fakat arama sonuçları aynı olmaz.

Bu, her anahtar kelime için farklı bir rekabet olduğu anlamına gelir ve yeni başlayanlar olarak, yüksek rekabet içeren anahtar kelimeleri hedeflemek web sitemize yardımcı olmaz değil mi?

Bu aynı zamanda, düşük rekabete sahip anahtar kelimelere odaklanmayı seçersek, içeriğimizin ziyaretçiler tarafından daha görünür olacağı anlamına gelir.

Tabi bunu yapmak için bazı araçlar kullanmamız gerekiyor. Google anahtar kelime planlayıcı iyi bir başlangıç ​​olacaktır, ayrıca SEMRush ve Ahref’in anahtar kelime gezgininin de anahtar kelime seçiminde değerli kaynaklar olduğunu bilin.

Bu arada, hala benimle misin?

Öyleyse sabrın için teşekkür ederim. Merak etme sadece bir adım kaldı.

5- Rakiplerinizden daha iyi hizmet verin ve bir referans yazısı isteyin.

Bir işletme sahibiyseniz ve yeni bir web siteniz veya bir blogunuz varsa, işletmenizi internette hızla büyütmek için muhtemelen SEO’ya ihtiyacınız vardır.

Ancak dışarıda büyük bir rekabet var ve web sitenizi en iyi sonuçlarda sıralamak uzun zaman alabilir.

Peki reklama tonlarca para harcamadan tüm bu rekabeti ortadan kaldıracak bir numara var mı?

Size güzel bir haberim var, Evet kısmen bu mümkün.

Birisi Google’da belirli bir ürün veya hizmeti aradığında, önce sponsorlu reklamları görür, daha sonra üst sıralarda yer alan web sitelerini.

Ancak ilk sayfada arama yapan kişinin bulunduğu konum, mesafe ve aynı zamanda google yorumlarına göre yerel sonuçları gösteren harita bölümü de var.

Web siteniz yeni olsa bile, ilk sayfada yani en iyi sonuçlarda çıkarak yerel kitleye ulaşma şansınız olduğunu bilin.

Haritalar da çıkan sonuçlar ile bu kişiler web sitenizi kontrol edebilir, sizi doğrudan arayabilir veya iyi incelemeleriniz varsa “Yol tarifi al” butonu ile mağazanızı / ofisinizi ziyaret edebilirler.

Müşteri referanslarına sahip olmak, çevrimiçi güven oluşturmanın harika bir yoludur ve Google her zaman olduğu gibi başarılı web sitelerini ödüllendirir.

Bu amaca ulaşmak için yapılacak şey gayet basit.

İşletme ayrıntılarınızı göstermek için Google My Business profilini oluşturun,

Web sitenizin ziyaretçilerini izlemek ve sonuçlarınızı optimize etmek için Google Analytics‘i kurun,

Gerisi tamamen iletişimle ilgili. Eğer haritalar üzerinden yeni kitlelere ulaşmak istiyorsanız müşterilerinize rakiplerinizden daha iyi hizmet verin ve Google’da bir referans yazısı yazmalarını isteyin.

Referanslarınız yani google yorumlarınız yüksek puanlı ve çoksa, insanlar işletmenizi tercih edebilirler.

Sonunda bu blog yazısının sonuna geldiniz ve bunu kutlamak için size bir bonus ipucum var. Merak etmeyin kısa ama bence en önemlisi.

Harekete geçin ve öğrendiklerinizi uygulayın!

Tamam, umarım bu yazıda değerli bilgiler bulmuşsundur. Blogumuzda diğer içeriklere de göz atabilirsin. Daha iyi sonuçlar için bizi takip edin ve kendinize iyi bakın.

Hayat Paylaşınca Güzel, Bu Makaleyi Paylaşın

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Dijital pazarlama ajansı
Marketiff Hakkında

Biz, profesyonellerden oluşan İstanbul merkezli bir dijital pazarlama ajansıyız ve işimiz konusunda tutkuluyuz. Markanızın ihtiyaç duyduğu dijital pazarlama çözümlerini üretip, maksimum sonuç almanız için  çalışan bir ekibiz

GoodFirms Badge
Aramıza Katılın

Mail listemize kayıt olun ve dijital pazarlama hakkında aylık ipuçları alan binlerce kişi arasına katılın.

Profesyonel Web Tasarım
Dijital Pazarlama Önerileri
Fırından Yeni Çıkanlar
Bir Hedefimiz Var

İhtiyaç duyduğunuz hizmetleri makul bir maliyetle sağlayarak işletmenizin mümkün olan en büyük başarıya ulaşmasına yardımcı olmak istiyoruz. Çünkü sadece müşterilerimiz mutlu olduğunda mutlu oluyoruz.

Yeni Bir Projeniz Varsa

Dijital Pazarlama Ajansı
Hosting Şirketi Tercihimiz

Uygun Fiyatlı Hosting

Hostinger, birlikte çalıştığımız Hosting sağlayıcı şirkettir ve rakipsiz fiyatlarla En Yüksek Kalitede Web Hosting hizmetleri sunmaktadır.