fbpx

Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama günümüzde sıklıkla duyduğumuz, popüler bir terim. İnternetin gelişmesi ve bütün dünya da vazgeçilmez bir hayat organı olmasıyla birlikte pazarlama faaliyetleri de internet üzerinde yapılır oldu. Genel algının aksine Pazarlama, içerisinde planlama, reklam, satış gibi bir çok farklı birimi barındıran, bu birimleri kontrol ve idare eden bilimin adıdır. 

Dijital pazarlama ise tüm pazarlama işlemlerinin internet merkezinde yürütülmesidir. Web site tasarımından, arama motoru optimizasyonuna, sosyal medya yönetiminden, markalaşmaya kadar bir çok stratejik işlem dijital pazarlama altında organize edilir. Dijital pazarlama her markanın online varlığını oluşturmak için ihtiyacı olan en gerekli birimdir.

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama Faydaları

Dijital Pazarlama Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlama, geleneksel yöntemlerle yapabileceğinizden daha geniş bir kitleye ulaşmanıza ve ürün veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan potansiyel müşterileri hedeflemenize yardımcı olur.

  • Geleneksel pazarlamaya göre uygun maliyetlidir.
  • Hedef kitle daha spesifik olarak belirlenebilir. Yaş, cinsiyet, eğitim durumu, lokasyon, gelir düzeyi ve ilgi alanları giibi konular önceden belirlenebilir.
  • Başarıyı günlük olarak ölçmenize olanak tanır, daha kesin analizler yapılabilir ve hızlı değişiklikler yapılabilir.
  • Yeni firmaların büyük ve köklü firmalar ile rekabet etmesine olanak sağlar. Geleneksel pazarlamada bu neredeyse imkansızdır.

Çoğu geleneksel pazarlama yönteminin aksine, dijital pazarlama, gerçek zamanlı olarak doğru sonuçları görmelerinizi sağlar. Bir gazeteye ürün yada hizmetiniz ile ilgili ilan verdiyseniz, o sayfaya kaç kişinin gerçekten baktığını ve reklamınıza dikkat ettiğini ölçmek oldukça zor olacaktır. Dijital pazarlamada ise hangi reklamın hangi satışı oluşturduğunu belirleyebilirsiniz. 

Dijital Pazarlama İle Hızlı ve Güvenilir Sonuçlar!

Dijital pazarlama hizmetleri, işletmelerin çok daha fazla müşteri ile etkileşime girip, markalarını daha geniş bir kitleye tanıtmalarına ve daha ulaşılır olmalarına yardımcı olurken aynı zamanda daha fazla satışa yönlendirir!

Dijital Pazarlama Yöntemleri

Dijital pazarlama, insanların her gün birçok kez etkileşimde bulunduğu devasa bir dijital network ağından veri alır ve kullanır. Bu ağ içerisindeki kanallar en etkili şekilde kullanabilmek için öncelikle bu kanalları anlamamız gerekir.

Marketiff Web Tasarım Ajansı

Web sİtelerİ

Günümüz dünyasında, dijital pazarlamanın ilk durağı web siteleridir. Bir web sitesi olmadan tümleşik dijital pazarlama kampanyaları yapamazsınız. Özellikle profesyonel web tasarım ve hedef kitleyi elde tutacak içerik çok önemlidir.

Web siteleri markanızın internetteki yüzüdür. İnsanlar web siteniz aracılığı ile markanız hakkında fikir sahibi olur. Dünyanın çok uzak bir noktasından sitenizi bulabilir, ve eğer kaliteniz hakkında ikna olurlarsa müşteriniz olabilirler.

Arama Ağı pazarlaması

Ücretli arama veya tıklama başına (PPC) reklamları, genellikle Google gibi bir arama motoru sonuç sayfasının üstünde veya yanında bulunan sponsorlu reklamlardır.

Bu reklamlarda her bir tıklama için sizden ücret alınır ve belirli arama kelimeleri girildiğinde görünecek şekilde ayarlanabilirler, böylece reklamlarınız özellikle internette bir şey arayan kitlelere gösterilir.

Arama Ağı Pazarlaması
SEO Ajansı

SEO : Arama Motoru Optimizasyonu

SEO, web sitenizin içeriğini, teknik kurulumlar yaparak, sitenize erişimini optimize etme işlemidir, böylece sayfalarınız belirli bir anahtar kelime için arama motorlarında üst sıralarda görünür.

SEO, insanlar internette alakalı ürün yada hizmetleri aradıklarında ziyaretçileri sitenize çekebilir. Arama motoru optimizasyonu yoluyla kazanılan organik trafik, sitenizin belirli anahtar kelimeler için sıralamaları üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir.

Anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanarak, görünürlüğü büyük ölçüde artırmak ve kalıcı bir müşteri ilişkisi başlatmak için SEO’yu kullanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Pazarlaması

Etkili sosyal medya pazarlamasının anahtarı, sadece aktif sosyal medya hesaplarına sahip olmanın çok ötesindedir. Markanıza uygun platformları belirleyip, hedef kitlenize göre bir filtreleme yaparak reklam vermeniz, geniş kitlelere ulaşmanızı sağlayabilir.

Hedef kitleniz, reklamını yaptığınız içerikle etkileşim kurmak için ne kadar çok ilham alırsa, onu paylaşma olasılıkları o kadar yüksek olur ve potansiyel olarak çevrelerine de müşteri olmaları için güven verir.

Sosyal Medya Yönetimi
İçerik pazarlaması

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması, doğası gereği bilgiye dayalı bir tanıtımdır ve daha çok internette bilgi arayan tüketicileri eğitmeye ve onlarla markanız arasında güven oluşturmaya dayanır.

Hedef kitlenizle alakalı içerik sunduğunuzda, markanızı sektör lideri ve güvenilir bir bilgi kaynağı olarak görürler ve diğer pazarlama çabalarınız haricinde ürün yada hizmetlerinize daha pozitif bir yaklaşım sergilerler.

Kendi kendini yöneten, bilgili ve bilinçli alıcı çağında, içerik pazarlaması, ücretli arama reklamcılığından üç kat daha fazla olası satış elde eder, bu nedenle ek çabaya değer. 

E-Posta Pazarlaması

Eposta pazarlama, hiçbir zaman eskimeyecek bir pazarlama yöntemidir. E-posta, bilgilerine sahip olduğunuz müşterilere ulaşmanın en hızlı ve en doğrudan yoludur.

Günümüzde başarılı e-posta kampanyaları, müşterinizin gelen kutusunda kaybolmaması için ilgi çekici, alakalı, bilgilendirici ve eğlenceli olmalıdır.

Başarılı olmak için pazarlama e-postalarınız beş temel özelliği karşılamalıdır. Güvenilir, alakalı, sohbete dayalı, kanallar arasında koordineli ve stratejik olmalıdırlar.

E-posta pazarlaması
Marketiff Sosyal Medya Ajansı

Mobil Pazarlama

Mobil pazarlama, özellikle mobil cihazlar üzerinden hedef kitlenizin her gün gördüğü bildirimler aracılığı ile yapılmaktadır.

Mobil cihazlar her gün cebimizde, yataklarımızın yanına ve gün boyunca sürekli kontrol ediyoruz. Bu davranışımız, mobil pazarlamayı inanılmaz derecede önemli kılıyor.

Tüketicilerin üçte ikisi, mobilde reklamını gördükleri belirli bir markayı hatırlayabiliyor ancak mobil, doğası göz önüne alındığında çok ince ayrıntılar içeriyor.

SMS, ve uygulamalar üzerinden bildirimler ile müşterilerinize cihazlarından ulaşarak diğer dijital pazarlama çabalarınızı güçlendirebilirsiniz. 

Dijital Pazarlama İle Markanız Sürekli Büyür!

Dijital pazarlama, her işletmenin genel pazarlama stratejisinin ana odak noktalarından biri olmalıdır. Dijital pazarlamanın olanaklarını ne kadar çok benimserseniz, şirketinizin büyüme potansiyelini o kadar çok fark edersiniz.

Marketiff Dijital'de Dijital Pazarlama Süreci

Proaktif bir dijital pazarlama ajansıyız. Web Tasarım, SEO, SEM, Sosyal Medya Pazarlaması, Grafik Tasarım ve Dijital Strateji hizmetleri veriyoruz. Hedefleriniz ulaşmanız için tüm dijital birikimimizi kullanıyoruz.

Sadece bir sosyal medya hesabına sahip olmak veya sadece bir web sitesine sahip olmak artık yeterli değil. Günümüz müşterileri şüpheci ve ilgilerine ulaşmak için mümkün olan her yerde çevrimiçi olmanız gerekir. 

Meet

Her başarılı tanıtım kampanyası, sağlıklı bir brief varsa mümkün olur. Dijital ihtiyacınızı belirlemek için sizi dinliyor ve ihtiyaçlarınızı anlıyoruz.

Plan

Aksiyon planımızı hazırlıyor, yapılacak işler, hedef kitle/pazar analizi, strateji, zaman ve bütçe planlaması bilgileri ile size sunum yapıyoruz.

Action

Onay ardından aksiyon alıp minimum sürede maksimum fayda sağlıyor, düzenli olarak neler yaptığımızı ve nelerin değiştiğini raporluyoruz.

Marketiff İle Çalışmak İster misiniz?

İşinizi bir üst seviyeye çıkarmak için diğerlerinden daha iyiyiz